Call (08) 9204 9444

Thursday, July 31st 2014

(Save to cal)

Guild Athletics Carnival 2014 Results

Guild Athletics Carnival 2014 Results

Congratulations to Chisholm Guild for winning the Guild Spirit Trophy and Thomas More Guild, the overall Champion Guild Trophy.

Final Results
1. Thomas More
2. Catherine
3. Marcellin
4. Romero
5. MacKillop
6. Camara
7. Brigid
8. Chisholm

This year we were blessed with delightful weather and the students rose to the occasion with an unprecedented rate of participation and an incredible 25 records broken. Congratulations to the following students for their outstanding performances:

Brendan Wain
• Yr 10 400m 55.35sec (old record – A Begovich 55.39sec in 1982)

Tayah Geneff
• Yr 9 200m 27.32sec (old record – S Schuttler 27.69sec in 1990)

Ainslie Morris
• Yr 8 Hurdles 14.37sec (old record – R Normoyle 14.94sec in 1991)

Austin Aves
• Yr 7 Javelin 29.20m (old record – A Zaltsman 25.25m in 2009)
• Yr 7 200m 27.59sec (old record – J French 30.03sec in 2009)
• Yr 7 Long Jump 4.28m (old record – B Ingleby 4.26m in 2009)
• Yr 7 High jump 1.53m (old record – L Murphy 1.34m in 2009)

Sarah Ranieri
• Yr 7 Shot Put 7.99m (old record – A Hardisty 7.65m in 2009)

Eloise Sosa
• Yr 7 High Jump 1.26m (old record – G Bryant/I Flynn 1.18m in 2009)

Asha Smetherham
• Yr 10 Hurdles 16.88sec (old record – G Sicari 17.13sec in 2009)

Mason Bogunovich
• Yr 11 Hurdles 16.10sec (old record – C Hewes 18.63sec in 2013)
• Yr 11 Discus 30.34m (old record – L Murphy 29.47m in 2013)
• Yr 11 Shot Put 11.89m (old record – L Murphy 11.39m in 2013)

Gabrielle Dal Busco
• Yr 11 Javelin 20.84m (old record –T Butler 16.94m in 2013)

Brock Harvie
• Yr 11 200m 23.94sec (old record – B Rogers 24.77sec in 2013)
• Yr 11 400m 55.75sec (old record – B Rogers 1:09.20min in 2013)
• Yr 11 High Jump 1.77m (old record – E Goldie 1.55m in 2013)

Rose Connell
• Yr 11 800m 2:42.93min (old record – A Britton 4:00.60min in 2013)

Helen Taylor
• Yr 11 100m 13.56sec (old record – A Britton 14.77sec in 2013)
• Yr 11 Long jump 4.08m (old record – A Britton 3.80m in 2013)

Valentin Revichev
• Yr 11 100m 11.94sec (old record –B Rogers 11.97sec in 2013)
• Yr 11 Long Jump 5.33m (old record – R Micco 4.92m in 2013)

Keely Fitzpatrick
• Yr11 400m 1:10.66min (old record – E Cross 1:25.30min in 2013)

Eden Rigo
• Yr 11 Shot Put 8.87m (old record – M Johansen in 2013)

Thomas Judd
• Yr 11 800m 2:26.95min (old record – J Hewitt 2:53.30min in 2013)

I would like to give a special thanks to two parents, Mrs Rolanda Geneff and Mrs Suzana Peou for their help in assisting with the field events throughout the day. Their efforts were most appreciated as were those of the PE staff who worked tirelessly behind the scenes to set up and run the event, staff who worked as officials, the student helpers, the Guild Coordinators and student leaders.

Finally, well done to our Champion Athletes (based on their best six performances):

Year 7 Male
Gold – Austin Aves
Silver – Connor Faraone
Bronze – Lachlan Chamberlain

Year 7 Female
Gold – Eloise Sosa
Silver – Kyla Geneff
Bronze – Alannah Peou

Year 8 Male
Gold – Jake Benetti
Silver – Jesse Keating
Bronze – Michail Muller

Year 8 Female
Gold – Sarah Byrnes
Silver – Ainslie Morris
Bronze – Abbie Watkins

Year 9 Male
Gold – Connor McGarry
Silver – Jason Goodson
Bronze – Nicholas Nguyen

Year 9 Female
Gold – Tayah Geneff
Silver – Sara Riou
Bronze – Eva Keating

Year 10 Male
Gold – Brendan Wain
Silver – Daniel Litjens
Bronze – Tomas Jackson

Year 10 Female
Gold – Asha Smetherham
Silver – Emily Wallace
Bronze – Dana Vassiliou

Year 11 Male
Gold – Valentin Revichev
Silver – Mason Bogunovich
Bronze – Brock Harvie

Year 11 Female
Gold – Helen Taylor
Silver – Gabrielle Dal Busco
Bronze – Rose Connell

Year 12 Male
Gold – Bailey Rogers
Silver – Lachlan Murphy
Bronze – Ben Ross

Year 12 Female
Gold – Teagan Butler
Silver – Alicia Britton
Bronze – Emily Cross

David Nelson, Head of Health and Physical Education

< Go back | More news at Middle & Secondary